Univerzální návod k obsluze krbové vložky

Uživatelské návody výrobců bývají nepřehledné a z legislativních důvodů rozmělněné alibistickou právní omáčkou (jako že zařízení není určeno pro nesvéprávné osoby a že nemáte pálit odpad), což vede k tomu že je uživatelé nečtou. Proto jsme si dovolili na přání našich klientů sestavit na základě našich letitých zkušeností tento

zjednodušený univerzální uživatelský návod k obsluze krbové vložky

zachycující dle nás ty nejpodstatnější informace.

Tento návod oficielně nenahrazuje návody výrobce k jednotlivým spotřebičům. Ty jsou samozřejmě součástí předaného zařízení a jejich prostudování doporučujeme. Tento návod je určený výhradně pro naše zákazníky a není určení k volnému šíření.

 

1) ZPŮSOB ZATÁPĚNÍ – PŘIKLÁDÁNÍ

 

PŘIPRAVENÉ PALIVO

Jako palivo používejte výhradně dřevěnou masu co nejsušší (palivové dřevo, ekobrikety atp.). Uživatel by měl disponovat jak masívnímy kusy (dřevěná polena, ekobrikety atd.) tak též dostatečným množstvím jemnějšího paliva (třísky) a též nějakým podpalovačem.

 

SKLADBA – MASIVNÍ POLENA DOLŮ, NIKOLIV NAHORU !

Palivo doporučujeme pro delší a více plynulé hoření v této skladbě. Nejprve na dno položte nejmasivnější kusy, a teprve na nich vytvořte malý "minitáboráček" z jemnějšího dřeva. Oheň tak bude postupně prohořívat dolů a tím pádem palivo shoří za výrazně delší časový úsek. Tím že nedojde ke vzplanutí veškerého paliva naráz  a tedy uvolnění veškeré energie se eliminuje přetápění vlivem rychlého vyhoření.

 

NÁSLEDNÉ PŘILOŽENÍ

Případná další dávka paliva by se měla pokládat až na tzv. na žhavé.

Častá chyba uživatelů je že na 1. zátop dají malou dávku paliva a pak ji po chvíli průběžně doplňují. Zde platí zásada jako u myčky nádobí – za provozu nedoplňovat a počkat na dokončený cyklus. Čili přikládat až na žhavé uhlíky.  

 

OVLÁDÁNÍ PŘI PROVOZU

Topeniště plníte jednorázově či opakovaně palivem a průběh hoření regulujete regulací přisávání vzduchu (obvykle páčka či táhlo v předu pod dvířky min-max).

Vzduch pro hoření CPV regulujte takto. Při roztápění dávejte na maximum. Po rozhoření do stavu, kdy je zjevné že krb již dobře spaluje a v topeništi není viditelný kouř, vzduch přiškrťte. Na minimum, pokud požadujete dlouhé hoření, nebo nechte na maximum, pokud Vám jde více o rychlé vytopení. Ale ryskujete tak následné přetopení místnosti a rychlé vyhoření paliva.

Zkratka CPV znamená - Centrální Přísun Vzduchu do ohniště. Ten bývá v zařízeních od výrobce pevně nastaven v poměru cca 30% primární okysličení a 70% sekundární a proto se zařízení ovládá pouze touto jedinou páčkou bez dalších komínových klapek atp. jak tomu bývávalo dříve. 

V případě že přívod vzduchu topeniště EPV (externí přívod vzduchu) je přímo napojeno hadicí na CPV spotřebiče, není nutno při roztápění vypínat v kuchyni digestoř odsávání do exteriéru. Ale v případě absence napojení přívodu EPV na CPV krbu a krb tak odebírá VZDUCH Z MÍSTNOSTI, je potřeba digestoř či jiné VZT zařízení (na principu odsávání vzduchu ven do exteriéru) v domě při roztápění dočasně vypnout. Nemluvě o tom že provoz krbu je možný až po získání revize kouřových spalin, kterou v takovém případě kominík ani nemusí vydat, pakliže není zajištěno alternativní přivětrání do objektu. Vzduchotechnické zařízení odsávající vzduch z místnosti mohou způsobit zastavení či obrácení tahu což je velmi nebezpečné. A též při následném přikládání, tedy otevření dvířek za provozu, je též vypnutí VZT nutné, a to nejen u varianty topeniště bez připojeného CPV. 

 

2) VYPALOVALOVÁNÍ BARVY PŘI PRVNÍM ZÁTOPU

Po prvním zatopení počítejte se zápachem z vypalující se barvy, kterou je topeniště obvykle  opatřeno. Tato samovypalovací kamnářská barva bude postupně reagovat po celé ploše. Je to jednorázový proces, který se může opakovat pouze v případě, že by některém následném zatopení se překonal výkonem předchozí cyklus, a došlo tak později k vypalování i ve studenějších zónách kazety. Proto je lepší napoprvé zatopit na větší výkon, aby se zápach už neopakoval. Samozřejmě při prvním topení je proto potřeba intenzívně větrat. S tímto chemickým zápachem se trochu uvolňuje i bílý dým.

Při prvním vypálení barva na okamžik změkne - v tento moment proto doporučujeme na krb nesahat až do vypálení a vychladnutí, kdy lak zcela definitivně vytvrdne.

 

3) ČIŠTĚNÍ A ÚDRŽBA

 

SKLO DVÍŘEK

 

OTEVŘENÍ

PRO ČIŠTĚNÍ SKLA ZEVNITŘ u variant s výsuvnými dvířky.

I krby s výsuvnými dvířky mají zároveň možnost otevření či výklopu do předu, aby se uživatel dostal k vnitřní ploše skla. V otevření je potřeba uvolni pojistky, které mají výrobci řešeny různě. Tyto pojistky jsou většinou řešeny formou páček po obvodu dveří které se vyhnou směrem dopředu (pro uživatele k sobě). Jejich přesnou polohu zjistíte v návodu k obsluze daného produktu.

 

Při ČIŠTĚNÍ zásadně NESTŘÍKAT PŘÍMO NA SKLO - STEČE TO DO TĚSNĚNÍ

Čištění skla od sazí je možné provádět více způsoby. Buďto mokrým hadříkem se saponátem, případně trochou dřevěného popela, nebo krbovým čističem. Také je možno specielní houbičkou, kde je možné čištění i za sucha. Při použití jakéhokoliv speciélního krbového čistice nikdy neštříkejte rozprašovačem přímo na sklo. Roztok steče do rámu dvířek a tedy i do zde zabudovaného pružného těsnění, které pak vytvrdne a přestane dilatovat. To pak časem způsobí prasknutí skleněné výplně. Vždy je tedy nutné roztok nejprve aplikovat na houbičku či hadřík, který čistič nasaje, a pak teprve jej přiložíte na sklo a krouživými pohyby jej očistíte. Při poškození keramického skla vlivem vytvrdnutí čističem výrobci obvykle neuznají záruku, a sklo není zrovna laciné. Tažke prosím pozor.

 

POPEL nahromadění v ohništi je potřeba občas odstranit.

 

Drtivá většina současných topenišť se dnes dodávají jako bezroštové. Čištění ideálně krbovým vysavačem. U roštových variant smetením přes rošt do zásobníku a následném vynesení studeného popela do odpadu či kompostu.

 

KONTROLA

 

Obecně platí že každé topeniště a komín je potřeba podrobit alespoň jednou ročně kominické kontrole spalinových cest (obvykle je zároveň spojeno s vyčištěním).

Nejedná se o revizi spalinových cest, která je jednorázová záležitost povinná pouze před prvotním zahájením používání komína a pak případně znovu v případech jako třeba při připojení nového spotřebiče kouřovou rourou do sopouchu (např. při zbourání krbu a následnému připojení nových kamen atp.) nebo v případě že by komín začal vykazovat při kontrole nedostatky (proto je povinná roční kontrola nutná), či proběhlo tzv. vyhoření komína – tedy situace kdy vzpláli v komíně usazené dehty-obvykle dojde při nedostatečně čištěného komína (zanedbání pravidelné kontroly).      

 

 

 

 

 

 

Další související témata:

Servis, kontroly, revize

Zde se vám pokusíme pomoci se zorientovat v oblasti kontrol, revizí a servisu a vysvětlit že:

Povinné revize spotřebičů se týkají kotlů, nikoliv krbů a že teplovodním krbům a kamnům žádný zákaz používání nehrozí. Platí ale že každý majitel objektu se spotřebičem připojeným na komín který je používán JE POVINEN DISPONOVAT REVIZNÍ ZPRÁVOU A KAŽDOROČNĚ SI SPOTŘEBIČ NECHAT PROHLÉDNOUT KOMINÍKEM.  A že naše firma se specializuje především na kamnářský servis, tedy na preventivní kontroly krbů a kamen a samozřejmě i veškerý záruční i pozáruční servis  .........